Kateřinky leží na levém břehu řeky Opavy mezi městem Opavou a státními hranicemi s Polskem. Zeměpisná poloha 49°56´severní šířky a 47°54´východní délky, nadmořská výška 254 až 292 m. Od dob Josefa II. byly samostatnou obcí, od roku 1932 dokonce městem. Na počátku  50. let 20. století byly Kateřinky připojeny k Opavě.
   Škola byla otevřena dne 3. září 1973 pro potřeby vzdělávání dětí ze sídliště Kateřinky východ. Škola se nachází na klidném místě mezi panelovými domy sídliště, které ji chrání od hluku rušné  Ratibořské ulice, a zástavbou rodinných domů. Řediteli ZŠ Opava, Edvarda Beneše 2 postupně byli: Josef Žídek, Milada Vysocká, Ludmila Mikulová, František Halama a Jana Pavlicová. Posledním ředitelem ZŠ Opava, Komenského 13 byl Stanislav Slaný.
   1. ledna 2005 došlo v rámci optimalizačních změn ke sloučení se Základní školou Opava, Komenského 13. Mnoho dětí do školy dojíždí z dalších opavských částí, okolních měst a obcí do tříd s rozšířeným vyučováním cizích jazyků a tříd s rozšířeným vyučováním tělesné výchovy se zaměřením na lední hokej. 
   Máme k dispozici  mnoho odborných učeben (dvě počítačové s dataprojektorem, chemie a přírodopisu s interaktivní tabulí, fyziky a hudební výchovy s dataprojektorem, výtvarné výchovy, jazykové), jednu třídu 1.stupně s interaktivní tabulí a další s dotykovou televizí, dílny a cvičnou kuchyň, dvě tělocvičny, školní hřiště s travnatou i antukovou plochou, školní pozemek s odpočinkovým koutkem pro děti. Součástí školy je družina a klub a ve stejné budově je i jídelna pro žáky a zaměstnance. 

Další stránka